Pieniądze - zaoszczędzone

Magia procentu składanego przy oszczędzaniu pieniędzy

Możliwości oszczędzania pieniędzy jest sporo. Z przykrością można stwierdzić, że niektórych pomysłów gromadzenia pieniędzy, nie można nazwać oszczędzaniem. Do tych sposobów zaliczyć można na pewno odkładanie do skarpety lub trzymanie oszczędności na słabo oprocentowanym rachunku bankowym. Co więc robić z uzbieranymi środkami, by zachować ich wartość i dawały jakikolwiek przyzwoity procent? Skąd ta magia procentu składanego, o którym tak często się czyta?

Magia procentu składanego – nie na ROR-ze

Pieniądze - zaoszczędzone
Zdjęcie kschneider2991 na Pixabay

Statystyki są brutalne. Większość osób, które oszczędzają pieniądze, trzyma je właśnie na ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy). Niestety nie jest to korzystne i rozsądne rozwiązanie. Przecież z roku na rok pieniądz traci na wartości.

Oszczędzać pieniądze można znacznie lepiej i rozważniej. Z pewnością dobrym posunięciem jest posiadanie konta oszczędnościowego. Często mamy do czynienia z  sytuacją, że takie konto nic nie kosztuje, natomiast jest lekko oprocentowane. Tutaj pojawia się magia procentu składanego.

Wyobraź sobie, że masz 10 000 zł ulokowane na takim koncie, gdzie roczne oprocentowanie wynosi 5%. W pierwszym roku zyskamy 500 zł (odliczyć trzeba jeszcze  tak zwany podatek Belki – 19%).

W drugim roku zysk będzie liczony od kwoty zainwestowanej plus odsetek, które narosły. Prawda, że to ciekawe, rozważne i przede wszystkim korzystne rozwiązanie. Na koniec drugiego roku suma urośnie już nie 500, a o 550 złotych.

Przeczytaj także: Jak uniknąć komornika? Popularne wymówki dłużników

Opinia Alberta Einsteina na temat procentu składanego

Działa to tak długo, jak tylko sobie zażyczymy. Nie bez powodu genialny fizyk Albert Einstein powiedział kiedyś, że: „Największym wynalazkiem ludzkości jest procent składany”. A Ty, nadal nie zastanawiasz się czy oraz jak oszczędzać pieniądze? Pamiętaj, że czas działa na Twoją niekorzyść. Decyzję o gromadzeniu własnego kapitału trzeba podjąć od razu – tu i teraz. Od tego będzie zależeć jak wyglądać będzie Twoje życie.

Nie oglądaj się na sąsiadów, znajomych, przyjaciół czy krewnych, którzy boją się podjąć jakichkolwiek kroków w związku z oszczędzaniem pieniędzy! Tutaj chodzi o Twoje życie. Głos rozsądku powinien podpowiadać Tobie, że wreszcie trzeba zacząć kumulować kapitał i wykorzystać do tego procent składany. Wyobraź siebie po kilku lub nawet kilkunastu latach! O ile więcej oszczędności będziesz posiadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *